بخاری خودرو

از گرمای بخاری خودرو خود در فصل سرما لذت ببرید

با آغاز سرما و بارش اولین باران و برف،رانندگان خودرو بفکر بخاری ماشین نشان می افتند.البته بهتر است که قبل از شروع سوز و سرما به سرویس و آماده کردن گرمایش خودرو بپردازند مانند نصب گرمکن صندلی خودرو ،بخاری خودرو و…..

با شروع فصل سرما موارد و نکاتی مهم را دارندگان خودرو باید رعایت کنند.که البته هنوز هم دیر نشده.

به نکاتی در مورد بخاری خودرو توجه کنید:

در هوای معتدل، موتور با اندکی کار به دمای نرمال و عادی می‌رسید، اما درهوای سرد، برای رسیدن دمای موتور به حد نرمال و عادی کمی زمان لازم است. با شروع فصل سرما، بسیاری از رانندگان باید با رعایت نکاتی نه چندان مشکل، شرایط را برای استفاده بهینه از خودرو فراهم کنند؛ یکی از مهمترین نکات، دمای موتور است.
بالا رفتن دمای موتور همیشه مضر و خطرناک نیست. شما در زمستان بیشترین استفاده را از دمای آب موتور می‌کنید. بعضی از رانندگان فکر می کنند با روشن کردن بخاری ،قدرت ماشین و بقولی جون موتورگرفته می شود،ولی اینچنین نیست. سیستم کار بخاری به گونه ای است که انرژی که مورد استفاده نیست را به شکل مفید وارد چرخه کرده و از آن در جهت گرمایش داخل خودرواستفاده می کند.
در بخاری خودرو سیستم به این گونه است که رادیاتور ،آب گرمی که در اطراف موتور در گردش است و گرمای موتور را به خود جذب می کند با ورود به رادیاتور شروع به تبادل گرما می کند و در این موقع است که با قرار گرفتن فن، در پشت این قسمت و تبادل این گرما با این هوای فن و جذب شدن گرما به این هوا این هوا به داخل کابین از طریق قسمت های مربوطه هدایت شده و باعث گرمای داخل خودرو می شود .
تنها انرژی که ممکن است بخاری خودرو احتیاج داشته باشد انرژی فن است که از طریق باتری تامین می شود در غیر این صورت از انرژی تلف شده استفاده بهینه برده ایم .
. در خودروهای نسل قدیم رادیاتورها معمولاً مسی و برنجی ساخته می‌شدند، اما امروزه تمامی رادیاتورها آلومینیومی ساخته شده تا تبادل حرارتی آنها بالا رود. موتورهای انژکتوری امروزی در کمتر از سه دقیقه گرم شده و به دمای نرمال و عادی خود می‌رسند. این باعث شده تا بخاری در خودروهای جدید، خیلی سریع شروع به کار کرده و گرمای داخل کابین را تامین کند.
حال که قدری با بخاری خودرو و نحوه گرمایش آن آشنا شدیدو توجه کردید که از انرزی تلف شده برای گرم کردن خودرو استفاده میشود،اکنون میپردازیم به عیوبی که ممکن هست در اسن سیستم بوجود آید.و ببینیم چطور می شود این عیوب برطرف شود.

عیوبی که در بخاری خودرو ایجاد می شود:

• گرفته بودن و رسوب لوله های آبی که آب را به داخل رادیاتور هدایت می کند .
• نشتی داشتن و یا سوراخ شدن لوله های هدایت آب گرم .
• درست کار نکردن فن یا خرابی فن .
• بسته بودن منافذ رادیاتور که مانع از ورود هوا به داخل رادیاتور می شود و تبادل و رساندن گرما انجام نمی شود که در این صورت باید رادیاتور پاکسازی و رسوب زدایی شده و در صورت لزوم تعویض شود .
• بوی بد بخاری خودرو.
• بوی بد ممکن است ناشی از بسته نشدن کامل اطراف فن باشد که باعث می شود بوی داخل موتور به همراه هوای فن و گرما به داخل کابین هدایت شود که در این صورت باید رسیدگی شود .

اخبار مرتبط

Theme Settings